Oldův report z teplické mineralogické burzyV sobotu brzy ráno jsem vyrazil z Vysočiny do Teplic a těšil jsem se na svoji první návštěvu tamní šutrácké burzy, od které jsem si sliboval spousty krásných minerálů z Krušných hor a okolí. Dorazil jsem na místo skoro hodinu před oficiálním začátkem, ale to už burza v místním gymnáziu docela žila, tak jsem se pustil do hledání kamenů, které by obohatily moji sbírku …

Návštěvy několika krušnohorských lokalit, které jsme s Marcelem v létě absolvovali, ve mně probudili obrovský zájem o všechny místní šutry, hlavně pak o Krupku a její „bohatství“. Měl jsem ale moc velká očekávání a když jsem proběhl všechny stoly, byl jsem docela zklamaný, protože jsem neobjevil žádné „špeky“, na které jsem si brousil zuby.

Ale během druhého a třetího kola a důkladného zkoumání každého stolu, jsem přece jenom nějaké kameny objevil a nakoupil. A to nejen krupkait, apatit, kasiterit, fluorit a molybdenit z Krupky, ale také žluté aragonity z Číčova a narůžovělé aragonity z Všechlap, nikelín z Michalových Hor nebo třeba radio-baryt z Jeníkova. Nebyl tady sice takový výběr, jak bych si přál, ale zato ceny byly velmi přátelské. U některých vystavovatelů byly k mání i moravské a slovenské šutry a na několika stolech se objevila i cizina, kterou nejdůstojněji reprezentovali španělské fluority u jedné milé paní, která měla fakt krásné vzorky za fajn ceny. Však když jsem před 11 hodinou odcházel, neměla na stole z fialových krasavců už skoro žádného …

Jediným zklamáním pro mě byla absence achátů z Horní Halže a ametystů z Ciboušova, které jsem zahlédnul jen asi u dvou vystavovatelů, navíc dost drahé.

Teplická amatérské burza minerálů a zkamenělin je podle mého názoru povedená akce, kde nenajdete žádné šmuky a navíc zde vystavuje dost místních sběratelů. Burza byla dobře zorganizovaná, přehledná a atmosféra v gymnáziu byla příjemná. Takže pokud to do Teplic nemáte tak daleko jako já, určitě ji doporučuji navštívit ))

 

Fotogalerie …